Salda Lavanta

 

Salda Gölü, Türkiye’nin Maldivleri olarak gündeme gelen bir gölümüzdür. Turkuaz rengiyle ve beyaz kumlarıyla kendinizi tropikal bir ortamda hissediyorsunuz. Eşsiz güzelliği ve doğal ortamıyla haliyle bütün dikkatlerin buraya çekilmesini sağlıyor. Adana başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından buraya turlar düzenleniyor. Bu yazımızda Mersin ve Adana çıkışlı Salda turu hakkında bilgilere değineceğiz.

 

Adana Çıkışlı Tur Neleri Kapsıyor?

 

Burdur’da sabah kahvaltısı turun başlangıç noktası oluyor. Sırasıyla; İnsuyu Mağarası, Lavanta Bahçesi, Salda Gölü, Sagalassos Antik Kenti, Eğirdir Gölü ziyaret edilerek Adanadan Salda turu tamamlanmış oluyor.

 

Adana Çıkışlı Tura Dâhil Olanlar

 

Genellikle, Adana çıkışlı Salda turu 1 gece 2 gündüz şeklinde yapılıyor. Hareket Cuma gecesi yapılıp, Pazar gecesi dönülmüş oluyor.

– Uçak ya da otobüs yolculuğu

– Konaklama ve akşam yemeği

– Tur kapsamında gezilecek lokasyonlar

– Pazar sabahı kahvaltısı

– Tur rehberlik hizmeti

– Yurtiçi zorunlu seyahat & sağlık sigorta paketi

 

Tur kapsamı dışındaki yolculuk boyunca ilk gün kahvaltısı, öğle yemekleri, alışverişler Adana çıkışlı Lavanta turu kapsamına girmiyor. Bu nedenle yolculuk için kendinize aperatif yiyecek ve içecekler hazırlayabilirsiniz.

 

Mersin Çıkışlı Tur Neleri Kapsıyor?

 

Mersin’de yaşıyorsanız Adanadan Salda turu organizasyonuna katılabileceğiniz gibi Mersin çıkışlı Salda turu organizasyonuna da katılabilirsiniz. Adana’dan Salda Gölü ve Adana çıkışlı Lavanta turu güzergâhı Mersin üzerinden yapılıyor. Bu nedenle, Adana’daki arkadaşlarınızla grup seyahati yapabiliyorsunuz.

 

Arkadaşlarınızla birlikte İnsuyu Mağarası, Lavanta Bahçesi, Salda Gölü, Sagalassos Antik Kenti, Eğirdir Gölü ziyaretlerini gerçekleştiriyorsunuz.

 

Mersin Çıkışlı Tur Boyunca Gezeceğiniz Yerler

 

Sabahın erken saatlerinde Burdur’da yapacağınız kahvaltıyla Mersin çıkışlı Salda turu ziyaretlerinize başlıyorsunuz. Bol bol fotoğraf çekip/çektireceğiniz için yanınızda fotoğraf makineniz/cep telefonunuz için piller ve şarj dolum cihazlarını bulundurmayı unutmayın. Ayrıca gün boyu hareket halinde olacağınız için rahat ayakkabı, yedek kıyafetler bulundurun.

 

İnsuyu Mağarası; Türkiye’nin, turizme açılan ilk mağarasıdır. Burdur’a 13 km uzaklıkta, Burdur-Antalya karayolu üzerinde bulunuyor. Mağara içinde birçok girinti-çıkıntı ve dehlizler bulunuyor. Bu dehlizlerde irili ufaklı 9 göl bulunuyor. Mağaraya girdiğinizde serin ve temiz bir hava akımı yüzünüze çarpıyor. Mağarada çıkan suların şeker ve mide hastalıklarına iyi geldiğine inanılıyor.

 

Lavanta Bahçesi; Isparta’nın Keçiborlu ilçesinin Kuyucak Köyü, “Kalkınma Programı” adı altında lavanta deryasına dönüştürülmüş. Lavantalar Haziran ayında çiçeklenmeye başlıyorlar. Temmuz’un ikinci haftasında da hasat edilmeye başlanıyor. Bu nedenle Mersin çıkışlı Lavanta turu bu döneme denk getiriliyor. Otobüsten daha inmeden mis gibi lavanta kokularını içinize çekiyorsunuz.

 

Salda Gölü; Burdur sınırları içinde bulunuyor. Göller Bölgesi havzasının içinde yer alıyor. Ekosistem Bütünlüğünün en iyi temsil edildiği göllerden birisi olarak büyük önem taşıyor. Çünkü Mars gezegeninin yüzey özelliklerini (magnezyum yüklü beyaz kayalar) taşıyan dünyadaki bir kaç bölgeden biridir.

 

Suyun berrak ve turkuaz renkli oluşu, alanı manzara açısından da gölü eşsiz kılıyor. Turkuaz rengi suyu, beyaz kumlarıyla Maldivleri andıran eşsiz bir görsel güzelliğe sahiptir.

 

Sagalassos Antik Kenti; Burdur’un Ağlasun ilçesinde bulunuyor. “Aşkların ve imparatorların şehri” olarak biliniyor. Bir kartal yuvasını andıran derin vadilere hâkim kent, Roma dönemi mimarisinin en önemli örneklerinden biridir.

 

Antik Kent, Antoninler Çeşmesi, agoraları, Roma hamamları, Macellum yapısı, üzerinde dans eden kızlarla bezeli Heroon yapısı, kütüphanesi ve yaklaşık 9 bin kişilik tiyatrosuyla göz kamaştırıyor.

 

Eğirdir Gölü; Türkiye’nin ikinci en büyük tatlı su gölüdür. Isparta sınırları içinde, Sultan ve Karakuş Dağları’nın arasında bulunuyor. Gölün güneybatı sahillerinde derin ve kuytu koyları vardır. Koyda ve plajda güneşlenebilir, berrak suda yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Eğirdir Gölü’nde dinlenme, yüzme ve fotoğraf çektirme aktiviteleriyle birlikte mersin çıkışlı lavanta turu tamamlanmış oluyor. Otobüslerle geri dönüş yolculuğu başlıyor.