DOĞU KARADENİZ TURLAR BLOG YAZISI


Gezerek kendinizi ödüllendirmek istiyorsanız mutlaka Doğu Karadeniz’i keşfedin.

Adana ve Mersin kalkışlı Doğu Karadeniz turlarımızda Zigana dan Kaçkar dağlarına uzanan bir serüvene hazır mısın?

SÜMELA MANASTIRI tarihi dokusuyla Trabzon’un en önemli yerlerinden biridir. Trabzon’un Maçka ilçesine ait Altındere köyünde bulunan yapı bir dağın yamacına yapılmıştır. Yunanlılar ise “Panagia” adını vermiştir.

Önce kilise amacıyla yapılmış ve manastıra dönüştürülmüştür. Rivayetlere göre Hz. İsa’nın öğrencilerinden olan Aziz Luka rüyasında Meryem’i, bebek Hz. İsa’yı kolundan tutarak tuhaf bir şekilde bu manastırın yapılacağı yerde görmüştür. Bundan sonrada Trabzon’a gelerek rüyada görülen yere , kilise yapılmıştır.

Tarihi bir ziyaret :  ATATÜRK KÖŞKÜ-AYASOFYA MÜZESİ

Atatürk 1934 ve 1937 yıllarında Trabzon ziyaretlerinde bu köşkte konuk edilmiş. Atamızın kaldığı yerde ve onunla aynı adımları atmak çok etkileyici bir his.

Ayasofya Müzesi, yapı itibariyle oldukça estetik 1200 yıllarda yapılan bu kilise Fatih Sultan Mehmet döneminde camiye dönüştürülmüştür.Duvarlarda Adem ile Havva’nın yaratılışı ile ilgili bir çok figür resmedilmiş.

HAMSİKÖY SÜTLACI , karadeniz ineklerinin bol yağlı sütünden yapılan sütlacın kesinlikle tadına bakmalısınız. Tercihe göre biraz üzerine fındık koyabilirsiniz.

UZUNGÖL , gölün kenarında dağlar, muhteşem karadeniz havası ve kültürüyle Doğu Karadeniz turunun en anlamlı noktalarından biri burası. Uzungöl de yaz aylarında konaklamak isterseniz otel fiyatları biraz yüksek.

FIRTINA DERESİ , Rize de Ayder yaylasına gitmeden önce mükemmel esintisi ve havasıyla Kaçkar dağlarının asi fırtına deresi bizleri bekliyor. Dere üzerinde Rafting ve Zipline yapabilirsiniz. Bölgenin ünlü restaurantı Osmanlı Alabalık da,  soba üzerinde güveç de pişmiş nohut kesinlikle denemelisiniz.

AYDER YAYLASI , sahilden yaklaşık 1 saat iç kesimde bulunmakta ve yaylaya çıkana kadar mükemmel manzara ile karşılaşıyorsunuz.

ZİLKALE , Karadeniz’in heybetli bekçisi  demek yerindedir. Kaleye çıkıp mükemmel vadinin görüntüsünün keyfi doyumsuz diyebilirim. Tabi doğanın keyfini çıkartıkdan sonra Zilkaledibi cafe de soğuk bir ayran içmelisniz. Zilkaleye yakın olan Palovit şelalesinin çıkardığı ses kulaklarımızda güzel bir ahenk oluşturmakda.

Manzara olarak bçlgede gezilecek bir çok yer bulunmakta  fakat son zamanlarda popüler olan yerler ; Pokut Yaylası , Gito ve Badara Yaylası.

Gün batımında güzel bir bulut denizini seyretmek isteyenler için Huser Yaylası.